Jak oszczędzić podczas zakupów elektroniki i sprzętu AGD – radzimy

Jak oszczędzić podczas zakupów elektroniki i sprzętu AGD – radzimy

Unikaj kupowania przedłużonych gwarancji

Nie tak dawno tym tematem zajął się Rzecznik Finansowy, który miał dla nas raport, w którym pokazał jak wygląda rynek ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, w którym zwraca się uwagę na praktyki, jakie w tym obszarze się pojawiają i o tym jak wiele jest zażaleń i wniosków o interwencję w tych sprawach. Między innymi będzie tutaj chodziło o tak zwane przedłużone gwarancje. Są one nam bardzo często oferowane do sprzętów AGD oraz urządzeń elektronicznych.

Tak naprawdę te gwarancje nie są żadnymi gwarancjami, ale będą to wyłącznie tak zwane dodatkowe ubezpieczenia. Te sygnały jakie się pojawiają od rzecznika są takie, że umowy wcale nie obejmują każdego urządzenia i uszkodzeń jakie się pojawiają mimo, że takie pojawiają się zapewniania w sklepach. W praktyce w umowie mamy wiele różnorakich ograniczeń.

Będzie to wynikać często z tego, że ubezpieczycielowi na pokrycie wypłat będzie brakowało środków. Aż 70% składniki to często prowizja sklepu jak przekonują nas ubezpieczyciele, a to jak wiadomo mocno ogranicza działalność. Dlatego raczej wydaje się, że warto będzie unikać takich ubezpieczeń i ich dodatkowo dokupować. Pamiętajmy, że jeśli już będziemy chcieli się na to decydować to koniecznie trzeba dokładnie przeczytać umowę oraz sprawdzić jak wyglądają dokładnie warunki ubezpieczenia.

Poradnik zakupowy

Programy lojalnościowe

W takich programach coraz częściej będzie można dostać jakieś urządzenia takie jak małe AGD czy małą elektronikę. Wymiana punktów na towary czy rabat to fajny sposób, na który będzie można się zdecydować, by jakoś te swoje koszty zakupu obniżyć. Często zresztą nim właśnie jest. Warto sprawdzić dokładnie zasady i potem ostateczną cenę jaką trzeba również zapłacić za sprzęt.

W wielu takich programach pojawia się również kwestia związana z tym, że będzie można sobie obniżyć ostatecznie tą cenę jaką będziemy mieli do zapłacenia. Z drugiej strony trzeba będzie również zwracać uwagę na to jak wygląda ten rynek i patrzeć na to jak będzie wyglądać kupon rabatowy czy po nim cena będzie lepsza niż w innym sklepie.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że ten rynek różnie funkcjonuje i zawsze ostatecznie trzeba ustalać cenę końcową i w ten sposób mamy najlepszy obraz tego ile jest do zapłacenia. Może się bowiem okazać, że bardzo często cena po rabacie okaże się wyższa niż przed takim rabatem. Dlatego jeśli w ogóle liczymy na to, że będziemy mieli szansę na tanie kupowanie musimy działać racjonalnie i dbać o to, by nie dać się naciągnąć na te zakupy. Uważajmy na wszelkie podejrzane promocje.

Magdalena Pietrzak

Redakcja profi-group.pl

Budujesz już urządzasz dom?

Skorzystaj z naszych porad, które pozwolą Ci się cieszyć z komfortowego życia

Polomarket

Gwarantujemy, że z zaoszczędzonych pieniędzy zorganizujesz wakacje dla całej rodziny :)

Sprawdź koniecznie!

kontakt@profi-group.pl