Jak założyć ogród warzywny?

Jak założyć ogród warzywny?

Ogrodnictwo warzywne w domu może być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, a także metodą na zapewnienie sobie świeżych warzyw. Przeczytaj Poradnik ogrodnika aby wiedzieć kiedy możesz działać w ogrodzie.

Zacznij od małej przestrzeni

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij od małego ogródka. Lepiej być podekscytowanym tym, co wyprodukujesz w małym ogrodzie, niż być sfrustrowanym zaangażowaniem czasu, jakiego wymaga duży ogród. Najlepiej też nauczyć się kilku podstaw ogrodniczych, zanim zainwestujesz mnóstwo czasu i pieniędzy w to nowe hobby. Zrozumiesz, ile czasu zajmuje ogrodnictwo. Dowiesz się, czy lubisz spędzać czas zajmując się sadzeniem, podlewaniem i pieleniem. Dobry rozmiar dla początkującego ogrodu warzywnego to 3x3 metry. Wybierz do pięciu rodzajów warzyw do uprawy i posadź po kilka z każdego rodzaju. Dostaniesz mnóstwo świeżych produktów na letnie posiłki i łatwo będzie ci nadążyć z ich pielęgnacją. Uprawa warzyw w pojemnikach to również dobry początek. Z nimi nie potrzebujesz nawet podwórka; słoneczny taras lub balkon w zupełności wystarczą.

Uprawiaj to, co lubisz jeść

Co byś chciał zjeść? Twoja odpowiedź podpowie ci, co powinieneś zasadzić w swoim ogródku warzywnym. Zwróć szczególną uwagę na opis na opakowaniu nasion, tagu lub etykiecie. Każda odmiana warzyw ma określone cechy. Niektóre to mniejsze rośliny, idealne do pojemników lub małych ogrodów. Inne odmiany mają lepszą odporność na choroby, dają lepsze plony lub cechuje je lepszą tolerancję na ciepło, lub zimno. Zacznij od wyboru warzyw, które lubisz jeść, a następnie przyjrzyj się ich rozmiarom i potrzebom pielęgnacyjnym.

Wydajność

Pomyśl o tym, ile ty i twoja rodzina będziecie jeść i jakie jest prawdopodobieństwo, że zamrozicie lub oddacie nadmiar produktów. Następnie przemyśl ile nasion lub roślin, musisz umieścić w ziemi. Wielu początkujących popełnia błąd, sadząc ich zbyt dużo. Warzywa, takie jak pomidory, papryka i dynia kwitną przez cały sezon. Inne warzywa, takie jak marchew, rzodkiewka, kukurydza, można zebrać tylko raz, a następnie trzeba je przesadzić.

Wybierz miejsce na swój ogród

Bez względu na to, gdzie postawisz swój ogród lub co zdecydujesz się zasadzić, istnieją dwa podstawowe wymagania, które twoja lokalizacja musi spełnić: woda i światło. Podobnie jak wszystkie rośliny, warzywa potrzebują słońca, aby rozpocząć fotosyntezę. Dlatego nie odniesiesz większego sukcesu, jeśli posadzisz kochające słońce warzywa w zacienionych miejscach. Jeśli twoje podwórko zapewnia półcień, posadź warzywa i zioła, które tolerują te warunki, takie jak sałata, jarmuż, boćwina, szpinak, szczypiorek, kolendra, pietruszka i tymianek. Im bliżej umieścisz swoją działkę od źródła wody, tym lepiej. Musisz być w stanie często podlewać rośliny zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku tygodni po kiełkowaniu nasion lub przesadzeniu sadzonek, aby pomóc tym delikatnym roślinom wytworzyć silne korzenie i łodygi. Zobacz kosiarka elektryczna Gardenic

 

Sebastian Krzemiński

Redakcja profi-group.pl

Budujesz już urządzasz dom?

Skorzystaj z naszych porad, które pozwolą Ci się cieszyć z komfortowego życia

Polomarket

Gwarantujemy, że z zaoszczędzonych pieniędzy zorganizujesz wakacje dla całej rodziny :)

Sprawdź koniecznie!

kontakt@profi-group.pl